W woj. dolnośląskim , powiecie ząbkowickim , nad przełomem Nysy Kłodzkiej , leży miejscowość Bardo.
Zostało ono założone w X wieku , jako gród obronny w Górach Bardzkich.Niszczony przez najazdy czeskie Księcia Brzetysława II , każdorazowo był odbudowywany.
Wielkim skarbem Bardo jest barokowy Kościół Nawiedzenia NMP , przy Placu Wolności 5 , w którym znajduje się cudowna figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem . O tym świętym wizerunku opowiada pewna legenda.
Rzecz działa się w XV wieku , kiedy w Bardo istniały dwa Kościoły : „Czeski ” i „Niemiecki”. Oba zostały spalone przez Husytów.
W jednym z nich stała święta figura , którą chciał ocalić z pożogi jeden z zakonników.Trzymając ją w ręku , już miał opuścić Świątynię , kiedy nagle przygniótł go spadający strop.
Kiedy pożar przygasł , do Kościoła weszli Księża i zakonnicy .Przy samym wejściu natrafili oni na zwęglone zwłoki mnicha , który w nietkniętej ogniem ręce trzymał nieuszkodzoną figurę Matki Boskiej. Fakt ten okrzyknięto cudem bardzkim.
W XVII wieku na miejscu zniszczonych Świątyń , postawiono Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP , który uświetnia owa cudowna figura Matki Boskiej Bardzkiej.
W Kościele tym , na filarze w Nawie Głównej umieszczona jest również druga figura – Świętego Michała Archanioła , który spiera się nogą na leżącym na ziemi Szatanie.
Legenda mówi , że z wizerunkiem Archanioła wiążą się silne wiatry, jakie wieją w Bardo w porze jesienno-zimowej, ale na tę opowieść zapraszam już do kolejnego wpisu.