Spacerując po pięknej ziemi świętokrzyskiej , wiele rozmawiałam z ich mieszkańcami.Niektórzy z nich okazywali prawdziwą skarbnicą legend świętokrzyskich i to oni skierowali mnie do niewielkiej wioski o nazwie Cisów.
Chciałabym zabrać Was w tę podróż ,tym bardziej , że w drodze opowiem intrygującą legendę o Diable z Cisowa.
W zamierzchłych czasach, ta mała wioska, przyciągała możnych Panów z Krakowa, nie tylko swym urokiem ,ale i bogatymi w zwierza okolicznymi lasami.
Z zapaleńcami polowań przybywali też duchowni, ale oni nie mieli gdzie odprawiać mszy, gdyż w Cisowie nie było kościoła.
Jeden z biskupów krakowskich wprawdzie ufundował mały kościółek, ale jego wznoszenie napotykało na zdecydowany opór miejscowego diabła.
To co za dnia wybudowali murarze, czart burzył w nocy.
Po kilkakrotnych próbach, budowniczowie zdecydowali się przenieść budowę w inne miejsce.Na tą nową lokalizację kościoła „zły” chyba wyraził zgodę ,bo prace budowlane przebiegały już bez żadnych zakłóceń.
Na pamiątkę tych wydarzeń w nowo powstałej świątyni postanowiono umieścić obok ołtarza figurę Diabła.
Rzeźba ta przedstawia Szatana powalonego na ziemię i przyciśniętego stopą Archanioła.
Czy to spodobało się cisowskiemu diabłu?…
Chyba tak , bo nie zgłaszał sprzeca nawet wprost przeciwnie – walczył o swoje miejsce przy ołtarzu w Domu Bożym.O tym będzie następna historia , którą chciałabym Wam koniecznie opowiedzieć.
Jeden z proboszczy tej parafii,oburzony obecnością Diabła w kościele,kazał wynieść rzeźbę do zachrystii .Od tego czasu w mieszkaniu księdza zaczęły dziać się dziwne i przerażające rzeczy.
Strachy te zmusiły plebana do przywróce Diabłu jego poprzedniego miejsca przy ołtarzu.
Inna zabawna opowieść, związana z cisowskim kościołem, mówi o jednym z malarzy , który podczas prac renowacyjnych, dla żartu, pomalował diabłu ogon.
Od tego czasu „rogaty prześladowca” co noc straszył naszego biednego malarza , aż ten zmył farbę z czarciego ogona.
Podobno mieszkańcy Cisowa , że są zadowoleni z posiadania figury Diabła w świątyni, bowiem ona przyciąga wielu turystów, co sprawdza się na moim przykładzie.
Zachęcam wszystkich lubiących opowieści o diabłach , do odwiedzenia Parafii p.w.Św.Wojciecha w Cichowie , którą znajdziecie pod numerem 78 w Cisowie.
Na potrzeby nawigacji podaję namiary:Cisów ,o kodzie pocztowym 26-021,leży w woj.świętokrzyskim,powiecie kieleckim,gminie Daleszyce.
Ciekawa jestem czy widok Diabła przy ołtarzu również na Was wywrze tak niesamowite wrażenie, jak na mnie…. ?
byłem tam naprawde dobry kościół proboszcz iregion janek dorota