W końcu XV wieku w tarnogórskiej ziemi w woj. śląskim , odkryte zostały bogate złoża rud srebronośnych. Okoliczna szlachta widząc jak duże perspektywy niesie za sobą rozwój górnictwa , zaczęła inwestować w kopalnie.
Wkrótce ich drewniane dworki zamieniły się w okazałe dworzyszcza i pałace.
W XVI wieku w Tarnowskich Górach , w dzisiejszej ich dzielnicy Stare Tarnowice , przy drodze prowadzącej koło Kościoła Św. Marcina w kierunku Pyskowic , przy obecnej ulicy Pyskowickiej 39, powstał Zamek z folwarkiem.
Ówczesny dziedzic tarnowickiego Zamku zlecił młodemu gwarkowi wydrążenie podziemnego tunelu , łączącego Zamek z pobliskim Kościołem . Za tę pracę miał otrzymać sowitą zapłatę, a do tego w podpisanej umowie był jeszcze bonus. Za utrzymanie całego przedsięwzięcia w tajemnicy , górnik mógł zachować wszelkie dobra , na jakie ewentualnie natrafi w podziemiach.
Drążenie tunelu zajęło mu 2 lata , ale opłaciło się , bo dzięki odnalezionych bryłkach srebrnego kruszcu i zapłacie za pracę , młody górnik nie musiał już pracować w kopalni . Stać go było na wybudowanie okazałego zajazdu , w którym oferował noclegi przejeżdżającym podróżnym .