Dzisiejsza wieś Szydłów , do drugiej połowy XIX wieku , była miastem i to nie byle jakim.
Prawa miejskie Szydłów uzyskał od króla Władysława Łokietka.
Okres największej świetności miasta przypada na wiek XIV .Wtedy to Kazimierz Wielki otacza je murami obronnymi i buduje zamek obronny.
W obrębie murów funduje kościół p.w. Św. Władysława , przy obecnej ulicy Staszowskiej 13.
Kościół ten był jednym z dwunastu kościołów pokutnych , fundowanych przez króla, który czynem musiał odkupić swoje grzechy.
Z powodu słabości do kobiecych wdzięków , popadł on w konflikt z biskupem Bodzantą.Groziła mu klątwa biskupia , co równałoby się utracie tronu.
Drugą budowlą sakralną , również fundowaną przez Kazimierza Wielkiego, była żydowska synagoga , przy ul.Targowej 3 , z którą wiąże się pewna legenda.
Podobno budowę synagogi w Szydłowie rozpoczęto dzięki prośbom faworyty królewskiej , pięknej Żydówce Esterce.
W tym samym czasie wznoszono również kościół Św.Władysława.
Kiedy pod koniec owych inwestycji okazało się ,że żydowski dom modlitewny, po zadaszeniu, będzie wyższy od kościoła parafialnego , to spowodowało gwałtowny sprzeciw budowniczych i mieszkańców Szydłowa.
Kazimierz Wielki ,chcąc zażegnać ten religijny konflikt, zadecydował , że zadaszenie synagogi należy wykonać w postaci dachu pogrążonego z krokwiami załamanymi do wewnątrz.W ten sposób budowla obniżyła się .
Wtedy to ukochana króla – Esterka , poczuła się obrażona taką decyzją i rozgniewana rzuciła klątwę na miasto i jego mieszkańców.
Przysięgła , że miasto podupadnie i nigdy już nie powróci do dawnej świetności….
Od czasów rozbiorów Szydłów zaczął faktycznie podupadać , aż wreszcie utracił prawa miejskie , a niektórzy mieszkańcy tej sennej obecnie wsi uważają , że wszystkiemu winna jest zarozumiała Esterka.
Ciekawe czy Szydłów jest jedyną wsią w Polsce ,otoczoną miejskimi murami…?
Widok ten jest tak niecodzienny ,że warto tu przyjechać ,by to zobaczyć !.
Starym zwyczajem podaję namiary na nawigację – Szydłów- woj. świętokrzyskie,powiat staszowski , gmina Szydłów,kod pocztowy:28-225.