U podnóża Gór Sowich , w woj. dolnośląskim i pow. dzierżoniowskim leży miasto Dzierżoniów.
Miasto to jako Reichenbach pojawiało się już w XIII-wiecznych źródłach historycznych. Na początku swych dziejów miejscowość podporządkowana była Książętom wrocławskim , a następnie wcielono ją w skład Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Koniec XIV wieku to przejście Księstwa pod rządy Pragi i kolejne stulecie mija pod znakiem zbrojnych przemarszów Husytów oraz kolejnych niszczących epidemii . Lata dwudzieste XVI wieku , to początek rządów Habsburgów , który zaowocował intensywnym rozwojem miasta.
W 1946 roku , ów polski Rychbach, otrzymał nową nazwę Dzierżoniów , ku czci „Ojca współczesnego pszczelarstwa” – Księdza Jana Dzierżonia.
W mieście zachowało się wiele zabytków : piękne kościoły , średniowieczne mury obronne , synagoga … Można je zwiedzić idąc Traktem Smoka , czyli trasą turystyczno-spacerową po najciekawszych miejscach Dzierżoniowa.
Po drodze opowiem Wam historię Jana Dzierżona , który był człowiekiem wszechstronnie wykształconym. ucząc się na wydziale Teologii Uniwersytetu Wrocławskiego , uczęszczał też na wykłady z matematyki, astronomii i historii.
Po studiach przyjął święcenia kapłańskie i został proboszczem Parafii w Karłowicach , koło Brzegu.
Oprócz swojej pracy duszpasterskiej , zajmował się jednocześnie badaniami nad życiem pszczół. Krzyżując pszczoły rodzime z włoskimi, odkrył zjawisko dzieworództwa.
Była to teoria mówiąca , że samce pszczół – trutnie – rozwijają się z niezapłodnionych jaj , a więc mają matkę , a nie mają ojca. Samice zaś powstają z jaj zapłodnionych .
Teoria ta początkowa nie została uznana przez uczonych , a w Kościele Katolickim wywołała prawdziwy skandal , z racji wiary w jedyną Maryję Dziewicę.
Do tego jeszcze Ksiądz Dzierżon nie chciał podpisać postanowień Soboru na temat ” Dogmatu o nieomylności Papieża”.
W tej sytuacji Ksiądz – Pszczelarz został ekskomunikowany i wykluczony z Kościoła Katolickiego.
Po rezygnacji z pełnionej funkcji Proboszcza , Dzierżon przeszedł w stan spoczynku. Wrócił do swojej rodzimej miejscowości , Łowkowice i do końca życia hodował pszczoły. Zmarł w 1906 roku , w wieku 95 lat i w tym samym mniej więcej czasie na Konferencji Przyrodniczej w Marburgu – Niemcy , dzieworództwo pszczół uznano za zjawisko udowodnione.
Legenda mówi , że nazwa Dzierżoniowa powstała ku czci Jana Dzierżona , uznanego za „Ojca współczesnego pszczelarstwa”, który do końca swego życia był wierny swym przekonaniom.