Dzisiaj znowu powracamy do Wieży Piastowskiej w Opolu, przy ul. Piastowskiej 14 , z która związana jest legenda mówiąca o tym , dlaczego Opole w XVI wieku przeszło z rąk Książąt piastowskich pod panowanie niemieckie.
Otóż pewna rodzina książęca miała piękną córkę o imieniu Ofka. Kiedy panna osiągnęła wiek odpowiedni do zamążpójścia , zaczęli zjeżdżać się w konkury młodzi Książęta. Niestety wszyscy byli odprawiani z kwitkiem .
Pewnego razu kapryśna Księżniczka poznała Księcia Jana Dobrego z opolskiego , piastowskiego Zamku. Wkrótce młodzi zaręczyli się i tuż po Nocy Świętojańskiej miał odbyć się ich ślub.
Niestety dzień przed weselem , bez podania przyczyny Ofka zerwała zaręczyny z Janem. Stało się to na Wieży Piastowskiej , skąd dziewczyna zrzuciła pierścień na dziedziniec Zamku . Tam zniknął on w zamkowych zakamarkach.
Legenda mówi , że Książę Jan zawrzał tak wielkim gniewem , że rozkazał służbie zamknąć Księżniczkę w lochach zamkowych . Pozostawiając ją tam o chlebie i wodzie , miał nadzieję , że panna w końcu zmieni swoją decyzję. Tak się nie stało , a Ofka zachorowała i wkrótce zmarła.
Jan Dobry czując się winny jej śmierci , już nigdy nie spojrzał na inną kobietę . Nie pozostawił po sobie potomka , co skutkowało końcem dynastii Piastów Opolskich.
Legenda mówi , że raz w roku , o północy w Noc Świętojańską , na murach Wieży Piastowskiej pojawia się duch Księżniczki Ofki .
Zjawa schodzi na dziedziniec i szuka pierścienia zaręczynowego , który miał przynosić nieszczęście w miłości .
Tyle legenda , a według innych źródeł , Książę Opolski – Jan II Dobry, miał być impotentem i dlatego nigdy się nie ożenił i nie miał swoich następców. Ale to tylko słowa i też nie muszą być prawdą.