Największą atrakcją , dla której turyści odwiedzają Zagórze Śląskie – małą wioskę w pobliżu Wałbrzycha- są ruiny Zamku Grodno.
Jako , że znajduje się on na terenie Rezerwatu Przyrody Góry Choina , nie da się dojechać pod same mury. Samochód trzeba zostawić na bezpłatnym parkingu w centrum Zagórza Śląskiego , przy ul. Kolejowej.
Zamek Grodno został on wzniesiony w XIII wieku przez Księcia Bolko I, a wokół niego powstała osada o tej samej nazwie . W kolejnych stuleciach wieś przechodziła w ręce kolejnych właścicieli Grodna .
Niezaprzeczalną atrakcją Grodna jest Wieża zamkowa , na której zlokalizowany jest punkt widokowy. Po pokonaniu 110 stopni , przed Waszymi oczami ukaże się piękna panorama Gór Sowich i Wałbrzyskich oraz Jeziora Bystrzyckiego.
Z Zamkiem Grodno wiąże się wiele tajemniczych opowieści , a jedną z nich jest „Legenda o śląskiej Kasztelance Małgorzacie”. Opowiem ją w trakcie zwiedzania ruin budowli, a szczególnie zamkowego lochu głodowego, gdzie znajduje się szkielet pięknej Małgorzaty.
W dawnych czasach w potężnym Zamku panował stary Książę , którego życzeniem było , by jego córka poślubiła szlachcica , równego sobie majątkiem i urodzeniem .
Kiedy tylko wieść o tym rozeszła się po okolicy , do Zamku zaczęli zjeżdżać możni panowie , rycerze i bogaci kupcy. Mijały miesiące , a żaden z adoratorów szlachcianki nie wydawał się jej ojcu odpowiedni.
Pewnego razu na Zamku pojawił się młody Rycerz , imieniem Witosław , który swoją osobą oczarował piękną pannę. Małgorzata oddała mu swoje serce , ale kiedy okazało się , że mężczyzna pochodzi ze śląskiej , zubożałej rodziny szlacheckiej – stary Książę sprzeciwił się ich związkowi .
Sam wybrał swego przyszłego zięcia , którym został stary , bogaty szlachcic z sąsiedniej miejscowości. Wkrótce odbyły się zaślubiny „młodej pary” .
Opływająca w dostatki i wielbiona przez swego męża Małgorzata , nie potrafiła obdarzyć go jednak cieplejszym uczuciem , bo , jak wiadomo , pieniądze wprawdzie są w stanie otworzyć każde drzwi , ale nie drzwi do serca.
Wkrótce dziewczyna zaczęła potajemnie spotykać się ze swym dawnym adoratorem. Na jednej z takich schadzek , młodych kochanków nakrył ojciec Księżniczki. Rozwścieczony rozkazał swym strażom zrzucić owego zuchwalca ze skały , a córkę zakuć w kajdany i zamurować w zamkowym lochu głodowym.
Według drugiej wersji legendy , powodem tak okrutnej kary była zbrodnia , jakiej dziewczyna dopuściła się na swym niekochanym mężu, zrzucając go z zamkowych murów.
Niebawem Małgorzata zmarła z głodu i od tego czasu jej duch , odziany w białe szaty , pojawiał się w miejscu owego „więzienia”.
Z legendy tej wynika stara jak świat puenta , mówiąca , że : ” Stary mąż młodej kobiety, podobny jest do introligatora oprawiającego książkę , którą inny czyta „.