Dziś Św. Mikołaj to sympatyczny staruszek z długą brodą i zaokrąglonym brzuszku , w czerwonym stroju i czapce z pomponem. Mieszka on w Laponii lub Biegunie Północnym.
W Wigilię Świąt Bożego Narodzenia Św. Mikołaj rozwozi saniami zaprzężonymi w zaprzęg Reniferów wielkie worki z prezentami dla dzieci na całym świecie.
Pierwowzorem tej postaci był Biskup Miry – stolicy Licji .Wszystko działo się się w III i IV w.n.e. Mikołaj pochodził z bogatej rodziny , a kiedy odziedziczył po rodzicach olbrzymi majątek i wtedy postanowił dzielić się nim z biednymi i potrzebującymi dziećmi. Prezenty jakie rozdawał był to najczęściej chleb ,orzechy, pieniądze na słodycze książki ze świętymi obrazkami , ptaszkami w klatkach lub….rózgi dla niegrzecznych dzieci.
Ponadto Mikołaj z Miry zasłynął jako cudotwórca , ratujący będących w potrzebie Rybaków i miasto od głodu.Natomiast swą niezwykłą sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich.
Wg Legendy Biskup Mikołaj zmarł w podeszłym wieku w połowie IV w. n.e., dokładnie w dzień 6 Grudnia. W Polsce obecnie jest ponad 300 Kościołów i Katedr pod wezwaniem Św. Mikołaja z Miry. Wśród nich najbardziej okazałe są w Gdańsku i Elblągu oraz Katedry w Bielsku-Białej , Kaliszu i również w Elblągu .W Polsce jest również największe Sanktuarium ku czci tego Świętego mieści się w Pierśćcu koło Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim.
Jego kult był tak popularny , że od XVI w.w kalendarzach protestanckich przy dacie 6 Grudnia pojawiło się imię Św. Mikołaja i odtąd ten dzień zaczęto nazywać Mikołajkami. Większość prezentów jednak ten uśmiechnięty staruszek rozdaje dzieciom w dzień Wigilii Świąt Bożego Narodzenia .
Ze Św. Mikołajem wiąże się wiele legend . Najbardziej znana głosi , że kiedyś pewien człowiek sprzedał swoje 3 córki do Domu Publicznego gdyż nie miał za co je wyżywić. Dowiedziawszy się o tym Biskup Mikołaj wrzucił przez komin do jego domu sakiewki z pieniędzmi .Dzięki owemu finansowym wsparciu , dziewczęta zostały uratowane i mogły spokojnie powrócić do rodziny.
Znana jest też Legenda o Rybakach , która opowiada jak podczas sztormu , gdy ich Kuter zaczął tonąć ,na ich wołanie na pomoc, na statku pojawił się Biskup Mikołaj .Dzięki jego modlitwom wiatr wkrótce ucichł , fale morskie przestały się burzyć , a na niebie pojawiło się jasne słońce.Rybacy szczęśliwie dopłynęli do pobliskiego portu , sławiąc Biskupa Mikołaja.
Kolejną Legenda jest o opowieść o zbożu .Wg niej pewnej nocy postać Mikołaja pojawiła się pewnemu Kapitanowi Statku , który płynął z Aleksandrii do Konstantynopola .Duchowny poprosił Kapitana , by ten w najbliższym Porcie w Mirze wyładował 100 korców zboża dla głodujących mieszkańców . Kapitan wypełnił to życzenie , a kiedy dopłynął do Konstantynopola okazało się że w ładowni Statku nie brakuje żadnego zboża.
Mało kto wie o Mikołaju z Miry , ale za to wszyscy wiedzą , że Św. Mikołaj mieszka w Laponii gdzie ma fabrykę produkującą zabawki dla dzieci .List do Św. Mikołaja można zanieść do Urzędu Pocztowego lub zwyczajnie położyć na parapecie okna , opatrując kopertę adresem: Santa Claus , Arctic 96 930 Rovaniemi Circle Finlandia.
W Polsce w wielu Kościołach w dniu 6 Grudnia organizowane są odpusty . Zgodnie z tradycją , w tym dniu po wioskach chodzą przebierańcy , nazywani potocznie Mikołajami.
Dzielą się oni na 2 grupy: Białych i Czarnych. Na czele Białych Mikołajów idzie sam Święty, wraz z Wikariuszami, , Ministrantami , Biskupami , Aniołami i Doktorem. Z kolei Czarni Mikołaje to postacie rogate , a więc Lucyfer ze swoją świtą diabelską , Cygan z Cyganką oraz Niedźwiedź.
O tych Czarnych Mikołajach opowiadałam już w Legendzie o mrocznych Świętach Bożego Narodzenia z 6.01.2020r.
Pochody te podobne są do pochodów Kolędników , które w Polsce zaczynają się w dzień Bożego Narodzenia i w dzień Św. Szczepana.
Obecnie w tradycji europejskiej Św. Mikołaj znany jest przede wszystkim jako wielki przyjaciel dzieci , ich opiekun i dobrodziej , który co roku obdarowuje najmłodszych wspaniałymi podarkami. Wszystkie grzeczne dzieci na Święta dostają mnóstwo zabawek i słodyczy , ale te , które źle się sprawowały mogą liczyć jedynie na rózgi. Drobnymi prezentami mogą cieszyć się 6 Grudnia , w tzw. Mikołajki, które w Polsce obchodzone są od XIX w.
Poza Polską prezenty świąteczne rozdawane są przez różne osoby. Np. Włosi mają swój odpowiednik Św. Mikołaja w postaci złośliwej Wróżki Befany , która swym odrażającym wyglądem straszy dzieci.Lata ona miotle nocą z 5 na 6 Grudnia i w Św. Trzech Króli. Niegrzeczne dzieci mogą w skarpetach spodziewać się , zamiast prezentów , popiół , czosnek, cebulę lub węgiel.
Wg Legendy Wróżka Befana o narodzinach Jezusa dowiedziała się właśnie od Trzech Króli , ale pobłądziła po drodze i nie zdążyła powitać Zbawiciela zaraz po jego narodzinach .Dlatego po dziś dzień lata na miotle i podrzuca prezenty przez komin do domów , których są dzieci .
W Hiszpanii dzieci świąteczne prezenty otrzymują od Trzech Króli : Kacpra,Melchiora i Baltazara.To dla nich na tę noc pozostawia się 3 kieliszki Sherry i marchewki dla wielbłądów.
W Szwecji początkowo był to brzydki Troll Jul Tonite , który w XIX w. przybrał wygląd Krasnala czy Elfa.
W czasach pogańskich w krajach słowiańskich , w tym również w Polsce, rozdawanie podarków bożonarodzeniowych zajmowali się , oprócz dobrodusznego staruszka z białą brodą , inni brodacze , byli nimi Dziadek Mróz , Spas ,czy Gwiazdor. Po przyjęciu Chrztu z czasem spopularyzował się kult Św. Mikołaja z Miry.
Myślę , że zgodzicie się ze mną , iż Św. Mikołaj z biegiem wieków stał się patronem daru człowieka dla człowieka , a magii Świąt dodaje pięknie ubrana choinka z mnóstwem święcących światełek.
W następnym wpisie możecie zapoznać się z Legendą o Elfach -świcie Św. Mikołaja i myślę , ze na tej opowieści mogę spokojnie zakończyć cykl pt. Św. Mikołaj.