Muszę się Wam przyznać do pewnej słabości , a mianowicie oglądam serial „Ojciec Mateusz” . Jest on o Proboszczu z sandomierskiej Parafii , który posiada umiejętności detektywistyczne . Mateusz wspólnie z Aspirantem Policji Noculem rozwiązuje szereg zagadek kryminalnych . Jeden z odcinków pt. „Klątwa” , dotyczył odkrytego przez Archeologów w podziemiach w Sandomierzu grobu ze szkieletem człowieka. Miał on być Templariuszem – Zakonnikiem francuskiego Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa. Przy grobie widniał napis: „Ci którzy zakłócą spokój Rycerzy , czeka ich mrok i śmierć”.
Ta wzmianka o klątwie Templariuszy na tyle rozbudziła moją ciekawość , tak że zaczęłam szperać w Internecie i swą wiedzą chcę się teraz z Wami podzielić.
Zanim przystąpię do głównego tematu , jakim jest Zakon Templariuszy , nie mogę nie wspomnieć o krucjatach do Ziemi Świętej , czyli do Palestyny i Izraela. Są to prawdopodobne miejsca narodzin , śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
Palestyna na przełomie X i XI wieku dostała się w ręce fanatycznych wyznawców Islamu. Wtedy Papież Urban II podczas Synodu w Clermont wezwał wszystkich Chrześcijan do wyzwolenia Ziemi Świętej z rąk niewiernych . Uczestnicy pierwszej krucjaty zmusili pogańskich Turków do poddania się.Podczas szturmu na Jerozolimę wymordowano całą ludność muzułmańską , a Żydów spalono żywcem w Synagodze.
Po ustaniu walk zwycięscy ustanowili Chrześcijańskie Królestwo Jerozolimskie , które obejmował oprócz Palestyny , Syrię i dawną Fenicję.W celu obrony Królestwa zaczęto tworzyć Zakony rycerskie .
My dzisiaj skupimy się na Zakonie którego pełna nazwa brzmi Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa , czyli w skrócie Templariusze. Zakon powstał prawdopodobnie w 1118 roku we Francji.Znakiem identyfikacyjnym Zakonników był biały płaszcz z czerwonym krzyżem na lewym ramieniu, noszony na białym habicie.
Na czele Zakonu stał Wielki Mistrz, wybierany przez Kolegium , złożone z trzynastu Elektorów, ośmiu Rycerzy , czterech Serwientów , czyli Braci służebnych i jednego Kapelana. Pierwszym Wielkim Mistrzem Zakonu Templariuszy został Rycerz Hugo de Payens . To on wraz z towarzyszami założył ten Zakon , który miał na cele ochronę Pielgrzymów na szlaku do Ziemi Świętej . Ich kwaterą stał się Meczet Al-Aksa – jedna z najważniejszych Świątyni muzułmańskiej.
Początkowo dysponowali oni ograniczonymi środkami finansowymi , ale dzięki licznym nadaniom testamentowym ważnych osobistości zgromadzili wielkie bogactwa w Palestynie i wielu krajach Europy.
Templariuszy uważa się za prekursorów obecnej bankowości. Udzielali oni pożyczek na procent, ale aby otrzymać kredyt, wymagana była kaucja , której wartość musiała pokryć przynajmniej połowę pożyczanej kwoty.W roli pożyczkodawcy Zakon wspierał między innymi władców francuskich , czy też instytucje kościelne.
Templariusze nie tylko pożyczali pieniądze , ale ich Komandorie pełniły rolę podobną do dzisiejszych Bankomatów. Pielgrzym , który wpłacał określoną sumę pieniędzy np. w Paryżu otrzymywał pokwitowanie , które uprawniało go do wypłacenia swoich pieniędzy np. w Konstantynopolu, Wenecji , czy Jerozolimie. Problem nawet nie stanowił nawet dla nich zróżnicowany system środków płatniczych starego Kontynentu. Zakonni Kasjerzy musieli zatem znać się na przeliczaniu walut. Czyż nie była to powalająca wiedza jak na okres Średniowiecza ?…..
Monarchom europejskim zaczęła nie podobać się rosnąca potęga Templariuszy .Chcąc nie oddawać zaciągniętych kredytów , w piątek 13 Października 1307 roku , z rozkazu króla Francji Filipa Pięknego , w całym kraju odbyły się aresztowania czołowych członków Zakonu Templariuszy . Mówi się , że stąd powstało określenie feralności Piątku 13.
Wszyscy pojmani zostali poddani okrutnym torturom . Zarzucano im muzułmańskie praktyki religijne, zapieranie się Chrystusa, upadek obyczajów w Zakonie – w tym rozpustę i stosunki homoseksualne . Wszyscy aresztowani przyznawali się do win pod wpływem tortur .Złamany został sam Mistrz de Molay , który mając ponad 60 lat nie wytrzymał zadawanego mu bólu.
Papież po początkowym oburzeniu na królewską samowolą , przemyślał jednak sprawę i doszedł do wniosku , że może uchronić Kościół od oddania dosyć wysokiej pożyczki .W Listopadzie nakazał aresztowania wszystkich Templariuszy w Europie.Ciekawy jest przykład Anglii , w której podczas przesłuchań nie używano tortur.
W 1312 roku na Soborze w Vienne pod Lyonem , Papież Klemens V ogłosił kasację Zakonu Templariuszy i konfiskatę ich mienia. Wszyscy członkowie Zakonu Templariuszy zostali spaleni na stosach , lub swoje życie dokonali w więzieniach.
Ich los podzielił również Mistrz de Molay . Wyrok na nim został wykonany w Marcu 1314 roku . Tuż przed śmiercią Wielki Mistrz odwołał wszystkie swoje zeznania .W momencie kiedy zapłonął stos , rzucił on klątwę na swoich Sędziów . Podobno miała ona brzmieć następująco : ” Papieżu Klemensie, Królu Filipie i Kanclerzu Wilhelmie , nim minie rok spotkamy się na Sądzie Bożym „. Miała ona się spełnić , gdyż wszyscy wymienieni w tym właśnie czasie zmarli nagle w różnych okolicznościach. Przynajmniej tak mówi Legenda.
Tragiczny koniec owianego tajemnicą Zakonu stał się pożywką dla teorii o ich rzekomym skarbie.Nikt go jednak nie odnalazł , chociaż wielu szukało.
Czytając o Templariuszach byłam pod wielkim wrażeniem , przede wszystkim z powodu innowacji , jakie wprowadzili w dziedzinie bankowości. W średniowiecznej Europie znana już była usługa polegająca na oddawaniu pieniędzy w depozyt do Banku , ale ich wypłata mogła nastąpić jedynie w miejscu wpłaty. Coś w rodzaju pewnego rodzaju oszczędzania.