Zgodnie z obietnicą , dzisiaj pokażę Wam piękny Zamek Książ . Chcąc do niego trafić , odszukajcie w Wałbrzychu ul.Piastów Śląskich 1 , a potem posłuchajcie mojej opowieści.
Według legendy w miejscu tym , przed wiekami warowną siedzibę wzniósł cesarski Rycerz Funkenstein.
Będąc młodym giermkiem podarował on swemu władcy worek czarnych kamieni , zwanych później węglem. Obdarowany tak był zachwycony prezentem , że w nagrodę awansował owego młodzieńca na swego Rycerza i nadał mu imię Funkenstein.
Zobowiązał go również do wybudowania w miejscu owego cennego znaleziska , obronną budowlę , która miała pełnić rolę Strażnicy granicznej , między Śląskiem , a Czechami.
Pierwotna warownia obronna , wzniesiona pod koniec XIII wieku , przez piastowskiego Księcia Bolka I , zwanego Surowym , z czasem stała się rezydencją książęcą . Zamek , nazywany „Kluczem Śląska” , miał duże znaczenie strategiczne , gdyż zabezpieczał drogi handlowe ze Śląska do Czech.
Zbudowany na skalnym cyplu , wznoszącym się na wysokość 395 m n.p.m. , otoczony jest głęboką doliną . Swoim położeniem i majestatycznym pięknem zachwyca wszystkich , którzy zawędrują w te strony.
W początkach swego istnienia Książ bardzo często zmieniał właścicieli . Dopiero w 1509 roku Zamek i otaczające go dobra oddane zostały w ręce Konradowi von Hochberg i ta rodzina utrzymywała go w posiadaniu przez kolejne trzy wieki.
W swojej przedwojennej historii Książ przeżył dwie wielkie przebudowy. Pierwsza , tzw. barokowa przypadła na początek XVIII wieku , czyli na czasy panowania Konrada Ernsta Maksymiliana von Hochberg .
Wtedy powstała monumentalna , wschodnia fasada z głównym wejściem , salony barokowe ze wspaniałą Salą Maksymiliana.
Druga rozbudowa Zamku przypadła na początek XX wieku .Ówczesny właściciel Książa – Jan Henryk XV von Hochberg ,był dziedzicem ogromnej fortuny , w skład której , oprócz Książa , wchodziły m.in: Wałbrzych, Pszczyna, 13 kopalń węgla kamiennego, elektrownie, koksownie, kamieniołomy , browary w Tychach i … długo mogłabym tak wymieniać .
Hochberg za punkt honoru postawił sobie przekształcenie Zamku Książ w okazałą rezydencję magnacką. Powiększono go o – północne i zachodnie , do którego dobudowano dwie wieże.
Jednak wybuch I Wojny Światowej , kryzys gospodarczy , oraz problemy osobiste Hochbergów nie pozwoliły na dokończenie przebudowy i przyczyniły się do krachu finansowego rodziny .
Hochbergowie musieli opuścić Książ , ich dobra przeszły pod zarząd komisaryczny , a w 1941 roku uległy konfiskacie na rzecz Rzeszy Niemieckiej.
Żoną Jana Henryka XV von Hochberg , była Księżna Maria Teresa Oliwia , zwana Księżniczką Daisy .
Tej walijskiej piękności poświęcę swój kolejny wpis i obiecuję , że będzie o czym mówić , a teraz już tylko napawam się pięknem tej majestatycznej Rezydencji.