Współczesny człowiek , słysząc słowo ” czary” , bądź ” Czarownica , kojarzy to z kryształową kulą , lotem na miotle , czy zielarstwem i rzucaniem uroków.
Dzisiaj właśnie poruszę ciekawy temat „Czarnej Magii” , której praktyki , według powszechnej opinii , stosowane były w złych intencjach , dla szkodzenia innym. Uprawiana ona była przez Czarnych Magów , czyli Czarnoksiężników i przez Czarownice , czy Wiedźmy.
Od ok. XV wieku w Europie rozpoczął się mroczny okres polowań na Czarownice. Przez całe wieki społecznościami wstrząsały wiadomości o kolejnych procesach sądowych i egzekucjach.
Według mniemania ogółu , te służące szatana potrafiły rzucać uroki , czy warzyć napary z trujących roślin , wspomagając się we wszystkim diabłem , którego uosobieniem miał być czarny kot – nieodłączny towarzysz Czarownicy.
Podobnie działo się również w Polsce , a Byczyna , leżąca w woj. opolskim i powiecie kluczborskim , była jedną z miejscowości , w której zapłonął stos.
Stało się to na jednym z dominujących w okolicy pagórków – w pobliżu Byczyny , nazywanym od tamtego czasu Wzgórzem Czarownic.
Jedna z mieszkanek Byczyny , dziewczyna słynąca z niezwykłej urody , została posądzona o użycie czarów miłosnych w stosunku do męża Pani , u której pracowała.
Odbył się proces , który według trendów epoki , zakończył się oczywiście wyrokiem skazującym na śmierć.
Na byczyńskim Wzgórzu Krzyżowym spalono na stosie biedną dziewczynę , a mieszkańcy ustawili tam drewniany krzyż , mający odganiać złe moce.
Legenda mówi , że z chwilą , gdy krzyż upadnie – diabeł powróci w tę okolicę .
W Europie ta czarna karta w dziejach ludzkości , jaką były polowania na Czarownice, swoje apogeum miała w mieście Salem , w Nowej Anglii.
To właśnie tam , w czasie procesu o stosowanie Czarnej Magii , zapadły wyroki skazujące na śmierć aż 18 osób.
Polskie Salem , to przeprowadzony w majestacie prawa , proces w Doruchowie , w Wielkopolsce , w wyniku którego życie straciło aż 14 rzekomych czarownic.
Ten przerażający czas nagonki na Czarownice zakończył się w XVIII wieku i choć minęły już wieki , to tamte wydarzenia są nadal żywe w ludzkiej pamięci.