Opowiadając Wam o kamieniu optymizmu – krzemieniu pasiastym”, przypomniałam sobie o moim spotkaniu z tzw. „Żelaznym szczęściem”, czyli podkową szczęścia.
Będąc w drodze z Opola Lubelskiego przejeżdżałam przez Wojciechów, gdzie moją uwagę zwróciła oryginalna kuźnia, stojąca przy trasie.Jak się okazało była to kuźnia Romana Czernieca z 1920 roku , wyrabiająca Podkowy Szczęścia.
Według przekazów ludowych podkowa od najdawniejszych czasów wykorzystywana była jako symbol ochronny, przynoszący szczęście.
Podkowa posiada ogromną moc talizmanu ,przyciągającą do nas powodzenie i pieniądze, a jednocześnie podkowa chroni nas przed negatywną energią.
Jeżeli chcemy , by skutecznie działała ,to należy umieścić ją nad drzwiami wejściowymi do naszego domu.
Istnieją dwa sposoby zawieszania podków: pierwszy – zawieszamy ją w pozycji „U”, to wtedy będzie przyciągała pozytywne zdarzenia i szczęście.
Według drugiego sposobu wieszamy ją odwrotnie, końcami w dół, to ochroni nas przed złymi mocami , zazdrością i zawiścią.
Najlepiej przybić ją 7 gwoździami , bo liczba ta uważana jest za magiczną i przynoszącą szczęście.
Rzecz dzieje się w X wieku w Anglii , gdzie żył sobie kowal Dunstan , który słynął on z wielkiej pobożności , co niezwykle drażniło siły nieczyste.
Pewnego razu do jego kuźni przybył Diabeł, pod postacią człowieka o miłej aparycji i poprosił Dunstana , by podkuł mu konia.
Kowal szybko zorientował się z kim ma do czynienia.Mało myśląc szybko obezwładnił Czarta i dźgając go rozpalonym żelazem , wymógł na nim przysięgę, iż będzie omijał domy , których mieszkańcy przybili do drzwi wejściowych podkowę, zwróconą końcami w dół.
Chociaż dzisiaj mało kto wierzy w przesądy , to jednak podkowa nadal zdobi wiele budynków , czy drzwi, tak by „odpędzać zło”, lub przynosić szczęście.
Gdyby ktoś chciał się wybrać do Wojciechowa – stolicy kowalstwa polskiego to podaję namiary:woj.lubelskie,powiat lubelski,gmina Wojciechów,kod pocztowy -24-204.
Dla zachęty nadmieniam ,że w Wojciechowie oprócz kuźni funkcjonuje również jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa.