Jadąc z miejscowości Skała w woj. małopolskim i powiecie krakowskim do Zamku w Pieskowej Skale, za zakrętem ujrzałam nagle stojącą przy trasie olbrzymią kamienną maczugę.
Wrażenie było tak niesamowite , że aż odruchowo przyhamowałam , ale niestety nie mogłam się zatrzymać .Do Maczugi Herkulesa podjechałam z innej strony.
Stoi ona na skale zwanej Fortepianem o wys. 8-12 m , a wysokość samej maczugi wynosi ok. 25 m. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika.
W przeszłości była ona różnie nazywana , a z każdą nazwą wiąże się legenda.
W czasach panowania księcia Kraka skała ta znana była pod nazwą Maczugi Kraka.
To ponoć tą kamienną maczugą Krak zabił przerażającego smoka, który nękał poddanych Księcia , a następnie umieścił tę maczugę u wylotu doliny ojcowskiej .
Swego czasu nazywano również ją Sokolą Skałą , a na poparcie tej nazwy przytoczę następną legendę.
Otóż dawno , dawno temu , na szczycie wieży ojcowskiego Zamku siedział niesprawiedliwie osądzony kmieć.
Prosząc o wolność usłyszał od zamkowego włodarza ultimatum – wolność za pisklę sokole ze szczytu Maczugi Kraka .
Kmieć wiedząc , że tego nie zdoła wykonać , zasnął zrezygnowany.
Wtedy do jego celi wleciały sokoły , które podarowały mu pisklę. Więzień oddał je włodarzowi , który nie wierzył własnym oczom , ale musiał go wypuścić .
Odtąd Maczugę Kraka zaczęto nazywać również Sokolą Skałą.
Przydomek Czarciej Skały zyskała w czasach panowania ostatnich Jagiellonów .
Wtedy to w Krakowie żył niejaki Twardowski , który chcąc uzyskać moc czarnoksięską , podpisał umowę z Diabłem.
Ten obdarzył go umiejętnościami wielkiego maga , ale w zamian zażądał jego duszy . Miał ją przejąć w Rzymie, po wypełnieniu dodatkowych trzech zadań, wyznaczonych mu przez Twardowskiego.
Po wielu latach nasz Czarnoksiężnik nieopacznie zajechał do karczmy „Rzym”, w podkrakowskich Pychowicach , gdzie oczekiwał już na niego Diabeł.
Wśród zadań , jakie Czart musiał wykonać było przeniesienie ogromnej skały do Doliny Prądnika i ustawienie jej cieńszym końcem do dołu .
Diabeł wykonał to zadanie , a skała stoi do dnia dzisiejszego , a nazywana jest Maczugą Herkulesa.
Herkules , jako jedna z najważniejszych postaci rzymskiej mitologii , stał się symbolem nadludzkiej siły i nieposkromionej odwagi .
Utożsamiano go z greckim Heraklesem i przedstawiano najczęściej jako dojrzałego , brodatego , potężnie zbudowanego mężczyznę z maczugą z drzewa oliwnego. Siłacz ten odziany był w odporną na wszelkie pociski lwią skórę .
Poza maczugą, drugim atrybutem herosa był łuk o strzałach zatrutych żółcią Hydry.
To on stał się przyczyną wielu nieszczęść i pośrednio również śmierci mitycznego wojownika, który zmarł w męczarniach i po śmierci został zabrany na Olimp.
Herkules był synem Zeusa i śmiertelniczki , królowej Alkmene.
Hera , zazdrosna żona Zeusa , domyśliła się kto jest ojcem tego półboga o nadludzkiej sile .
Spowodowała , że Herkules oszalał na jakiś czas i wtedy pozabijał swoją rodzinę . Ażeby odkupić swoje winy musiał wykonać słynne 12 prac .
Pierwsza polegała na zabiciu lwa , który był potworem niewrażliwym na żadną broń. Herkules udusił lwa i zaczął nosić jego skórę.
Druga pracą Herkulesa było zabicie Hydry , będącej gigantycznym wężem o dziewięciu łbach , pożerających ludzi.
Atutem tego potwora był fakt , że w miejscu odciętego jednego łba wyrastały dwa kolejne . Jednak i tę przeszkodę pokonał Herkules , przypalając ogniem rany gada.
Po jego śmierci zanurzył swoje strzały w jadzie Hydry , tak że od tej pory najmniejsze zadraśnięcie nimi było śmiertelne.
Kolejne zadania jakimi było schwytanie dzika , łani oraz wypędzenie krwiożerczych ptaków- przyszło naszemu herosowi z łatwością.
Kolejnymi pracami półboga było schwytanie potężnego byka , pustoszącego wyspę Kretę oraz przywiezienie żywych klaczy Diomedesa , które żywiły się ludzkim mięsem.
Ostatnią , dwunastą pracą Herkulesa było przyprowadzenie żywego Cerbera , trzygłowego potwornego psa , strzegącego wejścia do świata zmarłych.
Zraniwszy Pana podziemnego świata – Hadesa -, Herkules porwał Cerbera , dzięki temu , że osłabiły go promienie słoneczne.
Wykonanie ostatniej pracy oczyściło Herkulesa z winy wymordowania w ataku szału swojej rodziny.
Potem Herkules dokonał jeszcze wielu bohaterskich czynów , a po śmierci został przyjęty na Olimp.
Trochę odbiegłam od tematu skał jurajskich , ale mit o Herkulesie wydał mi się na tyle ciekawy , że zapragnęłam się nim z Wami podzielić.
Mam nadzieję , że myślicie podobnie i dlatego wybaczycie mi tak długą opowieść.
Nasza Maczuga Herkulesa jest tak niewątpliwym dziwem natury , który warto obejrzeć na własne oczy , bowiem żadne zdjęcie nie odda jej niewyobrażalnego piękna.