Po przyjeździe do Torunia warto udać się na Rynek Staromiejski , by zobaczyć tam legendarny pomnik psa Filusia , upamiętniający postać Zbigniewa Lengrena – wybitnego polskiego rysownika i karykaturzystę.
Lengren był twórcą komiksu , ukazującego się w połowie ubiegłego wieku w Przekroju , o profesorze Filutku i jego wiernym psie Filusiu.
Profesor Filutek to elegancki , starszy pan , który nosi staroświecki żakiet i melonik.
Jest bardzo pogodny , choć czasem nieco złośliwy , a jego przygody są nie tylko nostalgiczne i romantyczne , ale po prostu wesołe.
Ta pogoda ducha profesora Filutka udzielała się także czytelnikom , czyniąc z komiksów Zbigniewa Lengrena dzieło ponadczasowe.
Niewielka rzeźba , stojąca bezpośrednio na chodniku , przedstawia siedzącego psa Filusia , który z melonikiem i parasolem, czeka na powrót swego pana.
Filuś jest jednym z najczęściej odwiedzanych pomników w Toruniu i w związku z tym , pojawiły się różne przesądy , związane z tym sympatycznym pieskiem.
Otóż , każdy kto się tam znajdzie , koniecznie musi pociągnąć Filusia za ucho , co ma przynieść mu szczęście , a ci którzy szukają wielkiej miłości , powinni pogłaskać pieska po ogonie .
Natomiast dotknięcie melonika profesora ma zapewnić korzystne zdanie wszelkich egzaminów , choć … niekoniecznie życiowych.
Drugą rzeźbą na Rynku Staromiejskim , godną obejrzenia , jest pomnik Osiołka , który nawiązuje do kar stosowanych w dawnym Toruniu.
W Toruniu od XVII – XVIII wieku , przed ówczesnym budynkiem Odwachu , w którym stacjonował oddział zawodowych żołnierzy toruńskich – stał drewniany osioł .
Na jego wyostrzonym grzbiecie , pokrytym blachą , sadzano krnąbrnych żołnierzy , którym dodatkowo przywiązywano do nóg ołowiane ciężarki.
Pokuta skazanego była podwójna . Z jednej strony narażony był on na pośmiewisko gawiedzi , a dodatkowo ostry grzbiet osła boleśnie wbijał mu się w siedzenie.
Współczesny toruński osiołek wykonany jest z brązu i nie służy już do zadawania kar ,choć w dalszym ciągu ma dosyć ostry grzbiet.
Jeżeli już jesteśmy przy stosowaniu kar publicznych w dawnym Toruniu , to od XV do XIX wieku – w miejscu obecnego pomnika Mikołaja Kopernika – stał tradycyjny pręgierz w formie słupa , przy którym wykonywano kary hańbiące – chłostano skazańców i obcinano im członki.
Salomon powiedział , że : „Kto sieje zło , zbiera nieszczęście”….